Testy na nie tolerancję pokarmową Food Detective :

Długotrwałe choroby, o podłożu trudnym do zdiagnozowania, mogą mieć swoją przyczynę w nietolerancji pokarmowej. Jest ona niewłaściwą reakcją organizmu na składniki pewnych pokarmów, co samo w sobie może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy będą mieć tylko jeden objaw, np. ostre bóle głowy, podczas gdy u innych objawi się to zespołem jelita drażliwego, migrenami, problemami skórnymi czy nie domaganiami układu oddechowego. Symptomy występowania nietolerancji pokarmowej występują po kliku godzinach lub nawet kilku dniach od spożycia wybranych produktów i mogą trwać tygodniami. Zupełnie inaczej niż w przypadku alergii pokarmowej, kiedy objawy często są widoczne natychmiast po kontakcie z alergenem.Nietolerancja pokarmowa charakteryzuje zwiększoną ilością przeciwciał typu IgG produkowanych we krwi przeciwko problematycznym pokarmom. Ocenia się że problem dotyczy nawet 45% populacji. Część pacjentów posiadających zdiagnozowaną nietolerancję pokarmową, po odstawieniu problematycznych pokarmów, odnotowuje pozbycie się objawów, które doświadczała praktycznie przez całe dotychczasowe życie. Odstawienie najczęściej trwa 3 miesiące, a po tym okresie problematyczne pokarmy mogą być spożywane sporadycznie bez negatywnych konsekwencji.Nie stwierdzono, aby nietolerancje bezpośrednio zagrażały życiu. Nie należy ich jednak ignorować, bo mogą znacząco wpłynąć na zdolność do prowadzenia normalnego, zdrowego trybu życia.

Najczęstsze objawy nietolerancji pokarmowej

• astma bezsenność biegunki bóle głowy bole stawów celiakia depresja drażliwość egzema fibromialgia hipoglikemia

• lęk migrena moczenie nocne  nad aktywność u dzieci (ADHD) nieżyt żołądka problemy dermatologiczne

• przybieranie na wadze reumatoidalne zapalenie stawów wrzodziejące zapalenie okrężnicy wzdęcia

• zapalenie skóry zaparcia zespół jelita drażliwego złe wchłanianie pokarmu zmęczenie chroniczne

Alergia pokarmowa to nie to samo co nietolerancja pokarmowa ponieważ przy standardowej alergii pokarmowej (jak alergia na orzeszki ziemne, czy skorupiaki) po spożyciu określonego pokarmu występuje zazwyczaj ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego. Objawy nietolerancji pokarmowej są rozłożone w czasie i mają miejsce od kilku godzin do kilku dni od spożycia pokarmu. W przeciwieństwie do nietolerancji, alergie pokarmowe diagnozuje się u niewielu pacjentów (ok. 2.5% populacji).

Dlatego jeśli chcesz poznać czy u ciebie występuje nietolerancja pokarmowa to test Food Detective – test do samodzielnego wykonania – jest dla ciebie

Test Food Detective™ jest szybką, jakościową, opartą na teście ELISA metodą wykrywania przeciwciał IgG dla 59 różnych składników pokarmowych w ludzkiej surowicy lub osoczu krwi. Test może być wykonany samodzielnie przez pacjenta w domu, przez lekarza w gabinecie lub punkcie pobrań. Wynik jest widoczny po 40 minutach i pozwala jakościowo określić podniesiony poziom przeciwciał klasy IgG specyficznych dla 59 pokarmów pogrupowanych na 46 polach. Na mikropłytce znajdują się również dwa pola kontrolne (pozytywne i negatywne), pozwalające określić prawidłowość przeprowadzenia testu.

Informacje podstawowe

Nazwa producenta Cambridge Nutritional Sciences Ltd (część Omega Diagnostics Group PLC)

Ilość badanych antygenów pokarmowych  to : 59 podzielonych na 46 grup

Metoda diagnostyczna ELISA

Rodzaj testu Jakościowy, możliwość subiektywnej oceny natężenia reakcji

Sposób przeprowadzenia Test do samodzielnego wykonania, wynik po ok. 40 minutach

Badane antygeny pokarmowe :

Baranina, brokuł, czarna porzeczka, czosnek, drożdże, gluten, grejpfrut, grzyby, herbata, imbir,jabłko, jajko (całe), kakao, kapusta, kukurydza, kurczak, marchew, migdały, mix białego mięsa ryb (łupacz/plamiak, dorsz, płastuga/flądra), mix melon (melon, kantalupa i arbuz), mix mięs ryb słodkowodnych (łosoś i pstrąg), mix mięsa skorupiaków (krewetka, krab, homar, małż jadalny), mix roślin strączkowych (groch, soczewica, fasola), mleko krowie, ogórek, oliwka, orzech brazylijski,orzech nerkowca, orzech włoski, orzech ziemny, owies, papryki (czerwona, zielona i żółta),pomarańcza i cytryna, pomidor, por, pszenica,